2012 Projekt "Muzyka w obozach zagłady"

"Muzyka w obozach zagłady" - wspólny projekt Poznania, Hanoweru i Raanana
W 2012 roku Poznań gościł uczestników wyjątkowego polsko- niemieckiego- izraelskiego projektu zrealizowanego dzięki kontaktom Poznania z Hanowerem i Raanana. W ramach projektu "Muzyka w obozach zagłady" młodzież z tych trzech miast spotkała się, w maju, w Poznaniu, aby podjąć dyskusję na temat wspólnej, trudnej historii oraz aby przygotować wspólny koncert. Ideą projektu było pokazanie jak uniwersalnym językiem jest muzyka, której nie krępują podziały, zwłaszcza te wynikające z historii i różnić kulturowych.
Projekt zainaugurowała multimedialna wystawa "Muzyka w okupowanej Polsce w latach 1939 - 1945", prezentująca losy artystów - muzyków, którzy osobiście doświadczyli skutków zbrodniczej działalności nazistów. Odbyły się też trzy wykłady otwarte poświęcone tematyce projektu na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza.
Młodzi artyści z Polski, Niemiec i Izraela zwiedzili były niemiecki obóz zagłady Auschwitz-Birkenau. Wzięli także udział w warsztatach integracyjnych, grze miejskiej, codziennych próbach prowadzonych przy współudziale Hansa-Christiana Eulera z Hochschule für Musik, Theater und Medien Hannover.
Kulminacyjnym punktem projektu był koncert multimedialny w Poznaniu, Hanowerze i Raanana autorstwa prof. Marcina Sompolińskiego z Akademii Muzycznej w Poznaniu.
Cały projekt zakończyła wystawa Katarzyny Zalewskiej "Przeszłością zjednoczeni" prezentowana w Poznaniu i Hanowerze. Wystawa przedstawiała przebieg projektu i przeżycia uczestniczących w nim muzyków i odbiorców.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej